Czy można używać zmiękczacza wody Kinetico z systemem podgrzewania wody?
Jedynie nieliczni producenci kotłów przeprowadzili testy mające na celu ocenę działania ich produktów ze zmiękczoną wodą. W przeszłości niektórzy producenci kotłów z aluminiowymi wymiennikami ciepła twierdzili, że stosowanie zmiękczacza wody w systemach grzewczych z aluminium jest niebezpieczne, ponieważ zabrania tego brytyjska norma BS 7593:1992 (Kodeks postępowania w zakresie uzdatniania wody w centralnych systemach ciepłej wody użytkowej). Twierdzą oni, że naruszenie tego zakazu unieważnia gwarancję na kocioł. (Co ciekawe, nie wypowiadają się ani słowem w kwestii używania kotłów w rejonach, gdzie woda jest częściowo zmiękczana przez lokalne przedsiębiorstwa wodociągowe!).
Chociaż uznaje się, że woda o wysokiej zasadowości (pH > 8,5) może powodować korozję aluminium, nie ma to wpływu na stosowanie zmiękczaczy wody Kinetico. Wyniki testów wykazały, że nie zwiększają one poziomu pH uzdatnianej wody.
Cykl regeneracji w zmiękczaczach wody Kinetico składa się z trzech etapów: pobieranie solanki, powolne płukanie oraz płukanie wsteczne.
Pobieranie solanki: Pierwszy etap polega na doprowadzeniu nasyconego roztworu solanki do żywicy jonowymiennej w celu wypłukania zgromadzonych jonów powodujących twardość wody.
Powolne płukanie: IW drugim etapie podczas powolnego płukania roztwór solanki jest stopniowo wypłukiwany i odprowadzany do kanalizacji. Jony sodu są gotowe do przeprowadzania wymiany jonowej, gdy zbiornik wróci do pracy.
Płukanie wsteczne: Na koniec urządzenie rozpoczyna pełny cykl płukania, podczas którego zbiorniki z żywicą są oczyszczane z zanieczyszczeń. Konstrukcja zaworu Kinetico gwarantuje brak soli w zbiorniku po zakończeniu cyklu czyszczenia.
Ponadto z przyjemnością informujemy, że zmiękczacz wody Kinetico 2020c jest zgodny z brytyjską normą BS EN 14743:2005 (która określa wymagania dotyczące działania, bezpieczeństwa i testowania zmiękczaczy) i jest obecnie jedynym zmiękczaczem posiadającym tę akredytację.
Zobacz inne FAQ